Komody kuchenne — jak je wybrać, by były funkcjonalne, estetyczne i dopasowane do aranżacji?

0
1208
komoda kuchenna
reklama

Meble kuchenne to nie tylko tradycyjna zabudowa, czyli szafki podblatowe i wiszące. Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wolnostojące elementy, takie jak komody kuchenne. Urzekają one nie tylko wysoką funkcjonalnością i ergonomią, ale także doskonałą estetyką. Sprawdź więc, jak wybrać idealną komodę do kuchni!

Komody kuchenne — funkcje i zastosowania

W meblach kuchennych niezwykle istotna jest ergonomia, funkcjonalność i wygoda użytkowania. Kuchnia powinna być dobrze zorganizowana i uporządkowana. Poszczególne elementy (żywność, naczynia, narzędzia kuchenne i rozmaite utensylia) powinny mieć swoje wyznaczone miejsce i być łatwo dostępne.

Komody kuchenne sprawdzą się tu zatem idealnie. Przede wszystkim są to meble bardzo praktyczne. Mogą mieć w zasadzie dowolne gabaryty i układy funkcjonalne. Bez trudu znajdą się więc komody kuchenne z szufladami, tradycyjnymi szafkami, jak i wysuwanymi koszami cargo, półkami otwartymi czy przeszklonymi gablotami. Różnorodne układy i wielkości tych modułów pozwalają każdemu dobrać meble idealnie dostosowane do konkretnych potrzeb.

Komoda do kuchni — nie tylko przechowywanie

Zasadniczą funkcją komody do kuchni jest oczywiście przechowywanie. Odpowiednio dobrany mebel wykorzystamy więc na produkty spożywcze, garnki, talerze, sztućce, narzędzia i wszystko to, co niezbędne przy przygotowywaniu i podawaniu posiłków.

Ciekawym wyborem są komody kuchenne z przeszkleniem. Za szkłem umieścić można elegancką zastawę czy kolekcję kieliszków. Takie meble są zatem świetną alternatywą dla kredensów i barków. Zapewniają nie tylko funkcjonalność i ergonomię, ale pomagają też wyeksponować najładniejsze naczynia, dodając kuchni uroku.

Trzeba też pamiętać, że w kuchni często gromadzą się nie tylko elementy ściśle związane z gotowaniem i podawaniem jedzenia. Przydatna jest tu również cała masa innych elementów. Komoda kuchenna jest idealnym miejscem na domowy magazyn drobiazgów. W szufladach i szafkach schowasz ściereczki, woreczki, notesy, długopisy, gumki recepturki i inne drobiazgi, które w sposób naturalny się tu gromadzą, a od czasu do czasu nawet się przydają.

I choć przechowywanie jest główną funkcją komody do kuchni, nie musi być jedyną. Wybierając odpowiednio wysoki model, zyskujemy w zasadzie dodatkowy blat. Wykorzystamy go nie tylko w celach roboczych — jako miejsce przygotowywania posiłków. Takie komody kuchenne są też idealnym miejscem na szwedzki bufet. Na blacie można ustawić różne potrawy i przekąski, którymi będą częstować się domownicy i goście.

Oczywiście komody kuchenne mają też funkcję reprezentacyjną. Wystawkę estetycznych naczyń czy bibelotów urządzić można nie tylko w przeszklonych gablotach, ale też na otwartych półkach czy po prostu na górnym blacie mebla.

Kwestie praktyczne, czyli jaka komoda kuchenna będzie najlepsza?

Wybierając komody do kuchni, warto dokładnie przemyśleć ich formę i budowę. Istotny jest nie tylko funkcjonalny układ modułów (półek, szafek, szuflad itp.). Ergonomia i wygoda użytkowania zależy bowiem również od wielu innych czynników.

Trwałość i odporność na warunki panujące w kuchni

Trzeba pamiętać o tym, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki, a meble narażone są na różne szkodliwe czynniki.

Jednym z największych zagrożeń dla mebli kuchennych jest wilgoć. Chodzi tu nie tylko o bezpośrednie narażenie na rozlaną wodę czy napoje, ale także wysoką wilgotność. W czasie gotowania wytwarza się przecież sporo pary, która w końcu osiada na meblach.

Dlatego komody kuchenne powinny być wykonane z odpowiednich materiałów i odpowiednio wykończone. Doskonale sprawdzają się tu meble z litego drewna, ale wcale nie trzeba bać się płyt meblowych. Wiele osób uważa, że komody do kuchni z płyty to krótkoterminowa inwestycja, bo płyta jest bardzo podatna właśnie na wilgoć, ale też na temperatury. Jest w tym sporo prawdy, ale pamiętajmy, że komody kuchenne z płyt meblowych mają też wierzchnią warstwę zabezpieczającą. Wysokiej klasy laminaty i okleiny zapewniają dobrą ochronę przed wnikaniem wilgoci i mogą przetrwać w idealnym stanie naprawdę długo. Właściwie przyklejone powłoki są też odporne na wysokie i niskie temperatury. Na blacie bez obaw można więc postawić ciepły kubek czy wyjętą z zamrażarki paczkę warzyw.

Komody kuchenne łatwe do utrzymania w czystości

Kuchnia to także miejsce, które powinno być wyjątkowo czyste i higieniczne. W końcu przygotowujemy tu posiłki, więc zachowanie sanitarnych warunków ma duże znaczenie.

Dlatego komoda do kuchni powinna być łatwa do dokładnego umycia. Najlepiej sprawdzą się więc proste konstrukcje bez zakamarków, w których mógłby się zbierać kurz i inne nieczystości. Warto postawić na minimalistyczne projekty pozbawione dekoracyjnych dodatków — tłoczeń, rzeźbień, gzymsów itp. Gładkie fronty i korpusy po prostu łatwiej umyć, a nawet zdezynfekować.

Liczy się także czystość wokół mebla i pod nim. Dlatego najlepszym wyborem będą komody kuchenne na cokole lub na wysokich nóżkach. Meble na cokole nie są podniesione nad podłogę, więc nic pod nie nie wpadnie, nie zbiera się tam też kurz. Takie meble kuchenne to z resztą klasyka. Ogromna większość szafek podblatowych to właśnie meble na cokole.

W przypadku komody do kuchni rozważyć jednak można nóżki, które dodają meblom pewnej lekkości i ciekawego charakteru. Najlepiej jednak jeśli są to nóżki na tyle wysokie, by pod korpusem dało się w miarę swobodnie odkurzyć i umyć podłogę. Pozwoli to zachować czystość bez konieczności przestawiania mebla.

Wygodne i bezpieczne komody kuchenne

W przypadku komód kuchennych bardzo istotna jest też wygoda i bezpieczeństwo użytkowania. Na te aspekty w dużej mierze wpływają dobrze dobrane prowadnice, zawiasy czy systemy otwierania i zamykania.

Przygotowywanie posiłków wiążę się oczywiście z brudzeniem rąk. Warto więc postawić na komody kuchenne z wygodnymi uchwytami, które otworzymy mimo mokrych czy śliskich dłoni. Dobrze sprawdzają się relingi i uchwyty krawędziowe, ale odpowiednio dobrane gałki też spełnią swoją funkcję. Świetnym wyborem będzie też komoda do kuchni z systemem push-to-open. Wystarczy w niej lekko pchnąć drzwiczki czy szuflady, by się otworzyły. Można to zrobić nie tylko dłonią (która może być brudna np. po krojeniu warzyw), ale choćby kolanem, co pomaga w zachowaniu czystości.

Wygodne otwieranie szafek i szuflad zależy też od odpowiednio dobranych zawiasów i prowadnic. Okucia powinny być mocne i trwałe, powinny chodzić lekko, i gładko. Dla bezpieczeństwa (szczególnie gdy w domu są małe dzieci) warto wybierać komody kuchenne z systemami wolnego zamykania. Dotyczy to zarówno szuflad, jak i szafek. Właściwe prowadnice czy mechanizmy zamykania drzwiczek to gwarancja, że nikt nie przytnie sobie palców oraz że szafki i szuflady nie będą trzaskać.

Klasyczna, nowoczesna czy stylizowana komoda do kuchni?

Komody do kuchni należy dobierać nie tylko pod względem funkcjonalności, trwałości i wygody użytkowania. Istotna jest także ich estetyka i dopasowanie do aranżacji. Na szczęście wybór jest tak duży, że dobranie właściwego mebla do wystroju nie powinno być kłopotem.

Dostępne są więc klasyczne komody kuchenne idealnie wpisujące się w tradycyjne wystroje wnętrz. To przede wszystkim meble drewniane (lub imitujące drewno). Mają więc ciepłą barwę i widoczny rysunek usłojenia. Forma często jest dekoracyjna, ale nie przesadna. Występują tu zatem lekkie tłoczenia frontów, gzymsy przy blatach czy ozdobne uchwyty.

Klasyczne komody do kuchni idealnie wpisują się zatem w aranżacje właśnie w stylu klasycznym, ale również w wystroje rustykalne czy prowansalskie. Doskonale odnajdą się wszędzie tam, gdzie liczy się naturalność i klasyczna, wysmakowana elegancja bez nadmiernego blichtru.

Do bardziej dekoracyjnych wystrojów odpowiednie będą kuchenne komody stylizowane. Szczególnie wybujałe formy i wzornictwo znajdziemy w stylu glamour. Takie meble przykuwają uwagę licznymi dekoracyjnymi akcentami. Komody kuchenne glamour pełne są zatem rzeźbień, tłoczeń, intarsji, a nawet złoceń i srebrzeń.

Coś dla siebie znajdą też fani minimalizmu. Nowoczesne komody kuchenne to proste formy geometryczne, gładkie fronty i korpusy, minimalistyczne uchwyty, a często ich całkowity brak (na rzecz systemu push-to-open). Nowoczesne komody do kuchni są więc idealne do aranżacji w twardym minimalu, ale też do wnętrz skandynawskich, a także high-tech.

Popularne kolory komód kuchennych

Forma to jedno, ale równie ważne są kolory mebli. Wspomnieliśmy już, że klasyczne komody kuchenne to głównie barwy drewna. Warto jednak zauważyć, że paleta jest tu naprawdę duża.

Możemy zatem wybierać jasne odcienie sosny czy świerku, które doskonale pasują nie tylko do klasycznych aranżacji, ale także do nowoczesnego i minimalistycznego stylu skandynawskiego lub do ciepłych, bardzo przytulnych wnętrz boho. Dostępne są też ciemniejsze wybarwienia dębu czy orzecha, które dodają meblom bardzo eleganckiego, wytwornego charakteru. Świetnie wpisują się we wnętrza klasyczne, ale też stylizowane — prowansalskie, kolonialne, a nawet bogate wnętrza paryskie i pałacowe.

Nowoczesne komody do kuchni często występują w jednolitych barwach (a więc bez rysunku usłojenia drewna czy innych deseni). Niezwykłą popularnością w ostatnich latach cieszą się np. białe i czarne komody kuchenne.

Białe komody do kuchni to oczywiście typowy minimal, ale takie barwy pasują też do stylu high-tech, szczególnie jeśli meble wykończone są na wysoki połysk. Tworzy to bardzo estetyczne i eleganckie wrażenie. Jeśli dodatkowo komody wyposażone są w podświetlenie LED, mamy idealny przepis na wyjątkowo nowoczesny, a nawet futurystyczny wystrój.

Biel kojarzy się również z bardzo modnym stylem prowansalskim. Tu najlepiej pasują komody kuchenne z białymi frontami, ale z blatami lub całymi korpusami w barwie jasnego drewna.

W nowoczesne wnętrza doskonale wpisują się też czarne komody kuchenne. Czerń pozwala budować głębię aranżacji. Takie komody do kuchni mogą być spójnym dodatkiem do innych mebli w podobnej kolorystyce, ale świetnie spiszą się też jako kontrastowy element wystroju. Czarna komoda w otoczeniu jasnych mebli zdecydowanie się wyróżnia, jest więc doskonałym punktem fokalnym (skupiającym wzrok).

Wymienione wybarwienia nie wyczerpują oczywiście wszystkich opcji. Komody kuchenne występują naprawdę w całej gamie form, wzorów i kolorów, dlatego bez trudu znajdzie się coś do każdego wnętrza. Trzeba jedynie pamiętać, by taki mebel wpisywał się w charakter wystroju i dobrze wyglądał w otoczeniu innych mebli kuchennych.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię