Remont dachu – niezbędna wiedza

0
17948
Remont dachu – niezbędna wiedza
reklama

Z remontem dachu nie warto czekać do ostatniej chwili. To bardzo ważna część budynku, która nie tylko odpowiada za jego wygląd estetyczny, ale przede wszystkim chroni przed działaniem czynników atmosferycznych i nie tylko. Kiedy tylko zaobserwuje się pierwsze uszkodzenia warto rozpocząć planowanie naprawy. Z tego poradnika dowiesz się, co powinieneś wiedzieć o remoncie dachu.

Jak rozpoznać, czy dach potrzebuje naprawy?

Aby podjąć decyzję o ewentualnym remoncie dachu należy ocenić jego stan i stopień postępu uszkodzeń. Jeżeli są bardzo duże, przebywanie w takim budynku może być niebezpieczne, dlatego należy jak najszybciej podjąć działania zaradcze. Jeżeli samodzielnie nie potrafimy poradzić sobie z oględzinami, można w tym celu zatrudnić specjalistę, który profesjonalnie określi stan pokrycia dachowego.

Podczas oceny dachu od zewnątrz warto zwrócić uwagę na takie rzeczy, jak przecieki oraz ich lokalizacja, odbarwione, połamane, brakujące dachówki lub uszkodzone blachodachówki. Należy też dokładnie przyjrzeć się rynnom. Podczas oględzin od wewnątrz uwagę powinny zwracać uszkodzone elementy więźby dachowej i zapadnięte elementy pokrycia.

Jak przygotować się do remontu dachu?

Najważniejszą czynnością podczas planowania remontu dachu jest zaopatrzenie się w ochronną plandekę, która będzie chronić budynek przed czynnikami atmosferycznymi. To ważne, nawet jeżeli remont będzie niewielki. Należy także pamiętać o zabezpieczeniu budynku, osób i przedmiotów (np. samochodów) przebywających w jego otoczeniu. Konieczne może okazać się także wyznaczenie miejsca na składowanie odpadków.

Przeprowadzając pełen remont dachu należy spodziewać się wymiany materiałów izolacyjnych, a także systemu rynnowego. Bardzo ważnym jest by dobrze wybrać firmę remontową, która przeprowadzi naprawę. Nie warto kierować się tu zasadą „byle najtaniej”. Zatrudnienie profesjonalistów zagwarantuje, że remontu nie trzeba będzie powtarzać w niedalekiej przyszłości, a naprawa zostanie wykonana poprawnie nie wpływając negatywnie na bezpieczeństwo całego budynku.

Częściowa czy pełna wymiana pokrycia dachowego?

Ten dylemat rozwiązać można po przeanalizowaniu plusów i minusów obu tych metod. Częściowa wymiana pokrycia dachowego jest rozwiązaniem tańszym i powszechnie stosowanym w naprawie niewielkich uszkodzeń. Do minusów tej metody należy ryzyko niedokładnego dopasowania dachówki do pozostałej części dachu, przez co remontowane miejsce wyróżnia się. Częściowa wymiana pokrycia w niektórych przypadkach może także nie rozwiązywać problemu przeciekania.

Pełna wymiana pokrycia dachowego należy do trudniejszych zadań, ponieważ wymaga uprzedniego demontażu starego pokrycia oraz nałożenia nowego przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Jak można się domyślić generuje to spory koszt. Jest to jednak o wiele trwalsze rozwiązanie, które zapobiega szybkiemu powstawaniu nowych uszkodzeń.

Renowacja więźby dachowej i ocieplenie poddasza – co warto wiedzieć?

Planując remont więźby dachowej należy wziąć pod uwagę, że bardzo często istnieje konieczność jednoczesnego demontażu pokrycia dachowego. Warto uwzględnić to w planowanym kosztorysie. Jeżeli więźba wymaga jedynie renowacji, najczęściej oznacza to jej odgrzybienie i odrobaczenie. W razie wystąpienia konieczności usztywnienia, najczęściej wykonuje się je poprzez dołożenie nowych krokwi lub spięcie metalowymi taśmami.

Ocieplenie poddasza pomaga zadbać o komfort termiczny całego budynku. Do ocieplania wewnątrz stosuje się wełnę mineralną, która dodatkowo wycisza, a na zewnątrz nienasiąkliwe materiały takie jak poliuretan lub polistyren ekstrudowany.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię