Zalety podłóg drewnianych i aranżacje, w których najlepiej się sprawdzą

0
2335
Podłogi drewniane
reklama

Podłogi z drewna niezmiennie cieszą się ogromną popularnością. Są nie tylko wyjątkowe pod względem wizualnym, ale również bardzo trwałe i wytrzymałe. Co więcej, nie ulegają presji zmieniających się trendów aranżacyjnych. O tym, dlaczego warto postawić na jakość i w jakich pomieszczeniach podłogi drewniane sprawdzą się najlepiej, przeczytamy w dzisiejszym poradniku.

Dlaczego warto zdecydować się na podłogę z drewna?

Podłogi drewniane nadają wnętrzom specyficznego klimatu, dlatego tak chętnie po nie sięgamy, gdy zależy nam na kompletnej i spójnej aranżacji. Są miłe i ciepłe w dotyku, nadają się pod ogrzewanie podłogowe i zachwycają naturalnym rysunkiem prawdziwego drewna. Słoje i rysunki, w zależności od gatunku drzewa, z jakiego zostały pozyskane deski, mogą być mniej lub bardziej wyraziste, dzięki czemu uzyskujemy zupełnie różne efekty.

Jaką podłogę z drewna wybrać?

Drewniane podłogi Wrocław - Wempol

Choć drewno jest obecne w naszych domach od stuleci, wciąż znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych materiałów aranżacyjnych. W zależności od tego, na jakim efekcie nam zależy, możemy zdecydować się na łagodne, słomkowe odcienie z delikatnym usłojeniem, jak również postawić na mocne i konkretne barwy z wyraźnym rysunkiem. Jaka podłoga drewniana będzie lepsza w naszym przypadku? To zależy od wielu czynników, m.in.:

  • koncepcji aranżacji – jeśli zależy nam na możliwie najbardziej naturalnym, nieco rustykalnym efekcie, warto zdecydować się na drewno z wyraźnym rysunkiem, np. Dąb Anet. Mocno wyróżniające się słoje, wysokie nasycenie i podkreślona struktura sprawiają, że cała aranżacja nabierze dzikości i naturalności. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami delikatniejszego stylu, np. Hampton, ciekawą propozycją może się okazać Abaro Alaska lub Dąb Chambord;
  • upodobań – mnogość gatunków drzew sprawia, że każdy znajdzie idealną podłogę z drewna dla siebie. Jeśli lubimy odcienie wpadające w mahoń, być może zainteresuje nas egzotyczne Ipe, które charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i gęstością włókien. W przypadku, gdy wolimy tzw. “szare drewno”, wówczas warto zwrócić uwagę na Abaro Giallo. Jest delikatne, łagodne i bardzo minimalistyczne, dzięki czemu nie zdominuje zachowawczej aranżacji, a odpowiednio ją podkreśli;
  • planowanego zastosowania – to, gdzie zamierzamy położyć podłogę z drewna, ma również ogromne znaczenie. Odpowiednio przygotowany materiał bez przeszkód może ozdobić łazienkę lub być położony na tzw. “podłogówkę”. Należy jednak pamiętać o tym, aby już podczas pierwszego kontaktu, poinformować producenta o planowanym zastosowaniu.

Podłoga w jodełkę – ponadczasowa klasyka wysokich kamienic

Moda na podłogę w jodełkę ponownie wróciła do trendów aranżacyjnych, choć tak naprawdę zawsze cieszyła się ogromną popularnością. Francuski sposób układania desek jest bardzo wyrazisty i mocny, dlatego sprawdzi się w wysokich i przestronnych mieszkaniach, np. w odnowionych kamienicach. Wysokie okna, duże przeszklenia oraz mnóstwo naturalnego światła sprawią, że całość nabierze bardzo eleganckiego i wytwornego wykończenia.

Podłoga z drewna rodzimego czy egzotycznego?

Tu wybór, wbrew pozorom, wcale nie jest prosty. Szlachetny rodzimy dąb charakteryzuje się wysoką wytrzymałością, przepięknym rysunkiem oraz niezwykłą paletą odcieni, dzięki czemu wkomponuje się do większości pomieszczeń. Z kolei drewno egzotyczne, np. Teak, zachwyca nas swoją tajemniczością i różnorodnością wzorów. Co więcej, nadaje się również do łazienki, ponieważ ma niski współczynnik chłonności wody.

Z czym łączyć podłogę drewnianą?

Drewno jest wdzięcznym materiałem jeśli chodzi o wykorzystanie w aranżacjach, ale należy pamiętać o tym, że finalny efekt musi ze sobą harmonizować m.in. pod względem struktury i kolorystyki. Do najpopularniejszych połączeń należą:

  • drewno i beton – to w zasadzie połączenie doskonałe. Chłodny, surowy beton w towarzystwie ciepłej deski sprawia, że całość się uzupełnia i nawzajem podkreśla. W szczególności sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach, np. loftowych;
  • drewno, biel i złoto – jodełkowa podłoga drewniana w połączeniu z bielą i złotem pozwoli nam uzyskać efekt glamour. A jeśli dodamy do tego nieco czerni i kilka modernistycznych mebli, np. kultowy fotel Chierowskiego, konsolę i krzesła w typie “patyczaków”, możemy stworzyć salon w stylu Art Deco;
  • drewno i szkło – połączenie ciężkiego i wytrzymałego dębu Clermont z delikatnością i kruchością szkła, pozwala uzyskać naprawdę bardzo ciekawy, ale harmonijny efekt. Witrażowe, gładkie lub zbrojone przeszklenia delikatnie podkreślą masywność podłogi z drewna, zaś odpowiednie oświetlenie stworzy niesamowity klimat;
  • drewno i szklane pustaki – luksfery wracają na salony, dzięki czemu mamy możliwość stworzenia niezwykłej aranżacji, w której to właśnie światło naturalne będzie motywem przewodnim. A to właśnie w jasnych pomieszczeniach, podłogi z drewna prezentują się najlepiej.

Drewno i kamień, czyli natura na pierwszym miejscu

Natura jest najlepszym projektantem. Pozornie niedoskonałe materiały zachwycają swoją prawdziwością. Unikalne wzory drewna i kamienia sprawiają, że trudno oderwać wzrok od ich unikalnej struktury. Inspirowanie się przyrodą podczas projektowania mieszkania, daje niesamowity efekt. Drewno, bujna roślinność i kamień, bardzo dobrze się czują w swoim towarzystwie, ale wymagają dużej świadomości aranżacyjnej. W nadmiarze mogą zaburzać harmonię, dlatego należy łączyć je ze sobą na zasadzie kompromisu. Jeśli więc zdecydujemy się na bardzo wyraźną podłogę z drewna, powinniśmy dobrać do niej łagodny kamień.

Aranżacje z wykorzystaniem podłogi drewnianej zawsze są estetyczne, wykwintne i jedyne w swoim rodzaju. Mnogość gatunków, odcieni i faktur sprawia, że bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami powściągliwych stylistyk, czy odważnych połączeń, bez większych problemów znajdziemy idealną propozycję dla siebie.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię