Schody drewniane – jakie drewno na schody?

1
4717
Schody drewniane - jakie drewno na schody?
reklama

Schody to specjalne miejsce w budynku wyróżniające się w większości szczególnie częstym użytkowaniem. Z tego względu materiał, z którego są wykonane musi cechować się wytrzymałością. Powszechnie do tego celu wykorzystuje się drewno, jednak wiele osób podczas wyboru jego gatunku skupia się wyłącznie na aspekcie estetycznym. W tym poradniku podpowiadamy, jakie drewno najlepiej sprawdzi się do budowy schodów.

Dlaczego warto wybrać drewniane schody?

Kiedy mowa jest o wytrzymałych materiałach na produkcję schodów wiele osób wybiera kamień, marmur, a nawet różnego rodzaju metale. Prezentują się one wyjątkowo estetycznie, szczególnie jeżeli korespondują z wystrojem wnętrza. Nie można jednak odmówić im pewnej surowości i chłodu (dosłownie!). Dlatego drewno, które nadaje pomieszczeniom przytulnej atmosfery jest równie dobrym wyborem materiałowym do budowania schodów.

Drewno posiada interesującą fakturę oraz właściwość dopasowywania się do wielu różnych wystrojów wnętrz. Można łączyć je z metalem, szkłem i innymi materiałami w celu uzyskania ekskluzywnego efektu. Po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów (impregnacja, lakierowanie), drewniane schody mogą być użytkowane nawet w miejscach, które odznaczają się znacznym stopniem wilgotności. Wybór właściwego gatunku drewna pozwala także rozwiązać problem ścieralności podczas intensywnego użytkowania. Odpowiednio zabezpieczone i konserwowane drewniane schody będą służyć na długie lata.

Jakie drewno nie nadaje się na schody?

Wybierając drewno do budowy schodów warto wiedzieć, jakie gatunki zupełnie nie nadają się do tego celu. Należy przede wszystkim zrezygnować z rodzajów najbardziej miękkich – np. lipy. Nie sprawdzą się również drewna takie jak osika, topola, wierzba, świerk, limba.

Na zużywanie się drewnianych schodów wpływa wiele czynników, nie tylko częste ich użytkowanie. Buty na wysokim obcasie, zwierzęce pazury, zabawy dzieci, upuszczanie ciężkich przedmiotów, zachlapania, brud i odkształcenia – to tylko niektóre z wyzwań, którym codziennie poddawane są schody. Wybór twardego strukturalnie drewna pomaga ograniczyć zużycie do minimum.

Drewniane schody – najlepsze gatunki drewna

Twardość drewna określana jest dzięki tzw. metodzie Janki. Polega ona zawilgoceniu drewna do 15% i umieszczeniu w nim metalowej kulki. Wartość siły potrzebnej do wciśnięcia kulki wyznacza twardość drewna wyrażoną w kG/cm2.

Do najtwardszych gatunków drewna zalicza się dąb, jesion, buk, wiąz i orzech. Coraz większą popularność zdobywają także gatunki pochodzące z krajów egzotycznych: jatoba, wenge, jesion skandynawski, mahoń. Nie są one spotykane w kraju, dlatego stanowią modną ciekawostkę, która doda charakteru wnętrzom.

Wybierając drewno na schody warto zwrócić uwagę na jego bezpieczeństwo, a dopiero potem na kolor i właściwości estetyczne. O tyle o ile stopnie mogą być wykonane z materiału II kategorii, elementy nośne muszą być jak najbardziej wytrzymałe. W tym celu należy zwracać uwagę na jak najsłabsze zawilgocenie drewna i możliwie najmniejszą ilość sęków i uszkodzeń.

Jak dodatkowo zabezpieczyć drewniane schody?

Wybór właściwego materiału to jedno, ale jego zabezpieczenie pozwala zachować wszystkie właściwości, jakimi się odznacza. Na szczęście rynek bogaty jest w preparaty ochronne, a szeroka paleta możliwości ułatwia dopasowanie do indywidualnych potrzeb.

Oprócz zabezpieczenia impregnatami, do konserwacji drewna można stosować różnego rodzaju lakiery i oleje. Lakiery charakteryzują się pozostawieniem na materiale śliskiej powierzchni, która stanowi dodatkową ochronę przed uszkodzeniami mechanicznymi. Oleje natomiast wzmacniają drewno od środka jak naturalna odżywka.

Podczas wyboru środka zabezpieczającego należy zwracać uwagę nie tylko na jego jak najlepsze właściwości, ale przede wszystkim na dopasowanie do konkretnego rodzaju drewna. Jest to szczególnie istotne w przypadku drewna egzotycznego.

reklama

1 KOMENTARZ

  1. U nas są dębowe, trochę droższe drewno ale solidne i przepiękne, zamawialiśmy schody półkowe w firmie i wykonali je wzorowo, polecam.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię