Małe jest piękne, czyli dlaczego w warto budować małe domy?

0
4051
Budowa małego domu
reklama

Własny dom jest marzeniem większości z nas. Zanim jednak budowa ruszy pełna parą, przed nami podjęcie wielu kluczowych decyzji. Jedną z najważniejszych jest rozmiar domu. Niektórym zależy na wybudowaniu pokaźnej rezydencji, inni zadowolą się małym, przytulnym, funkcjonalnym domkiem. Dlaczego warto zastanowić się nad tym drugim rozwiązaniem?

Minimalizm to jeden z tych trendów we współczesnym świecie, których trudno nie zauważyć. Moda ta przejawia się w różnych aspektach naszego życia. W projektowaniu i aranżowaniu wnętrz również. Nie chodzi o to, aby budynki były pozbawione wszystkiego, co niezbędne, ale przede wszystkim zoptymalizowane pod kątem użytkowników. Minimalizm w budownictwie oznacza ekonomią i ekologię projektową. Jednym z głównych trendów jest obecnie energooszczędność domu, a co za tym idzie mniejsze wydatki na ogrzewanie oraz klimatyzowanie budynku. Mądrze zaprojektowana przestrzeń użytkowa to wygoda dla domowników. Mniejszy dom na pewno łatwiej posprzątać i utrzymać w odpowiednim stanie, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Proste czynności takie, jak umycie okien lub naprawienie drobnych usterek nie urastają do rangi potężnego przedsięwzięcia.

Wykończenie małych domów

Niewielkie domy są także znacznie prostsze do aranżacji, niż wielkie rezydencje. Mniejszą przestrzeń po prostu łatwiej rozplanować, a nawet optycznie zwizualizować. Jesteśmy w stanie dokładniej oszacować koszty związane z aranżacją np. koszty wykończenia ścian i podłóg, mebli czy oświetlenia. Do aranżacji dużych domów często zatrudniani są fachowcy. W przypadku małego domu korzystanie z usług dekoratora jest zbędne. Poradzimy sobie z tym sami. Zmniejsza się również znacznie koszt aranżacji. Aranżując duże przestrzenie musimy przecież wykorzystywać pokaźne meble i inne dodatki, aby nie ginęły one w tle. Tymczasem, bardzo często przykładowy stół na 20 osób nie jest nam zupełnie potrzebny w codziennym życiu. Duża część mebli stojących w dużych domach jest po prostu nie używana. Mają jedynie zapełniać przestrzeń.

Zalety małych domów

Małe domy potrafią być naprawdę piękne, a przy tym praktyczne i bezproblemowe. Nie tylko koszt ich budowy, ale również eksploatacji jest mniejszy. Jeszcze kilka lat wstecz wielkość domu decydowała o statusie majątkowym czy społecznym. Nie brakowało osób, które zadłużały się na całe życie, byle tylko wystawić dom większy, niż dom sąsiada. Dziś takie myślenie odchodzi w przeszłość. Małe domy stały się niezwykle popularne. Wbrew pozorom, wybór wśród tego rodzaju projektów jest naprawdę ogromny. Okazuje się, że małe domy jednorodzinne to jedna z największych i najczęściej przeglądanych kategorii na stronach z projektami budynków. Znajdziemy wśród nich zarówno domy jednopiętrowe, domy z użytkowym poddaszem oraz pełnowymiarowym piętrem. Wybór zależy od naszych osobistych preferencji. Bez względu na projekt, wszystkie domy jednorodzinne oferują nam przytulność. Mały dom stwarza doskonałe warunki do rozwoju rodzinnych relacji i codziennej komunikacji. W takim domu łatwiej zacieśniać więzi i tworzyć prawdziwe domowe gniazdo.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię