Co kilka lat stajemy przed koniecznością kupienia nowych mebli ogrodowych. Stare sprzęty trochę się wysłużyły albo po prostu opatrzyły i chcemy coś zmienić w otoczeniu. W każdym sezonie pojawiają się nowe modele, które kuszą ciekawym wzornictwem, praktycznymi rozwiązaniami i nowymi materiałami. Strach pomyśleć o wybieraniu spośród tysięcy mebli? Pomagamy podjąć decyzję.
Impreza w ogrodzie. Jaki stół?
Robi się coraz cieplej. Właściciele domów wiedzą, co to znaczy. Trzeba posprzątać ogród po zimie, przygotować się do wiosny i lata. Niebawem rozpocznie się też sezon grillowy, pojawią się goście, którzy chcą spędzić czas na łonie natury. Od czasu do czasu będziemy organizować imprezy okolicznościowe w ogrodzie, a to urodziny dziecka, innym razem imieniny naszej drugiej połowy. Lubimy towarzystwo, ale też zastanawiamy się, gdzie ich wszystkich pomieścimy, bo rodzina i grono znajomych robi się coraz bardziej liczne.
Pierwsza zasada brzmi: bądź przygotowany na najtrudniejsze sytuacje, wtedy te standardowe nie będą problemem. Stół ogrodowy powinien być w takim rozmiarze, który pozwoli po dostawieniu kilku krzeseł wygodnie pomieścić około 10 osób. Optymalna, zalecana długość takiego stołu mieści się w przedziale od 250 cm do 320 cm. Jeśli będziecie wybierać stół oznaczony angielskim systemem miar, to będzie 7ft (stóp).
Stół ogrodowy powinien być stabilny. Impreza w ogrodzie to zwykle bardzo dynamiczna sytuacja. Goście wstają od stołu, przechadzają się wokół, dzieci podbiegają po przekąski, pod nogami kręci się piec, a gospodarz co chwilę donosi świeżą porcję grillowanych przysmaków. Wszystkiemu towarzyszy gwar przyjęcia. W takich warunkach nietrudno o incydent. Najlepsze stoły ogrodowe są zbudowane w oparciu o szeroką i stabilną drewnianą lub metalową ramę, która gwarantuje, że przy przypadkowym potrąceniu nie będziemy musieli zbierać szklanek i talerzy z tarasu.
Jaki stół ogrodowy będzie najbardziej praktyczny?
Jeśli meble ogrodowe mają nam służyć długie lata, nie warto wybierać tych najtańszych modeli. Masowa produkcja azjatycka produkcja przeznaczona dla supermarketów nie jest ofertą na całe życie. Zdecydowanie bardziej warto sięgnąć po meble ogrodowe z materiałów odpornych na działanie warunków atmosferycznych produkowane przez renomowane, specjalistyczne firmy meblarskie, które nie oszczędzają na materiałach.
Najważniejsza dla użytkownika jest przewidywana długa żywotność mebli, chociaż wiąże się to także z właściwym utrzymaniem i konserwacją. Zwracajmy uwagę na to, czy producent dopuszcza trzymanie mebli na zewnątrz przez cały rok. W innym wypadku będziemy musieli pomyśleć o pomieszczeniu gospodarczym, w którym możemy te meble złożyć na późną jesień i zimę
Eksperci polecają meble wykonane ze specjalnie wzmacnianych materiałów takich, jak termokompozytowy termo-jesion. Stoły ogrodowe budowane na metalowej ramie powinny być zabezpieczone warstwą antykorozyjną i malowane proszkowo. Ta technologia daje gwarancję, że stół zewnętrzny nie zardzewieje po kilku latach.
Oprócz charakterystyki samego mebla, dowiedzmy się jakie dodatkowe ‘bonusy’ może nam zaoferować sprzedawca lub producent. Dwuletnia gwarancja nie jest niczym nadzwyczajnym, ale firmy dbające o klientów są w stanie rozszerzyć gwarancję, czym przyciągają kolejnych nabywców. Jeśli zdecydujemy się na meble z segmentu premium, być może w pakiecie znajdą się również dodatkowe akcesoria, np. pokrowce, zestawy narzędzi i preparatów do konserwacji.
3 w 1, czyli wielofunkcyjne stoły bilardowe, biesiadne i do tenisa stołowego
Idealnym rozwiązaniem dla poszukujących uniwersalnych mebli ogrodowych są zewnętrzne stoły bilardowe. Te zaawansowane meble można szybko przebudować poprzez nałożenie specjalnych blatów: jadalnianego lub do tenisa stołowego. Jeśli poszukujemy trwałego i eleganckiego mebla, warto rozważyć taką możliwość, bo nasz przydomowy ogród, taras lub publiczna przestrzeń przy pensjonacie, hotelu czy ośrodku wypoczynkowym wzbogaci się o wielofunkcyjny mebel, który możemy dostosować do różnych sytuacji, rodzinnych, towarzyskich a nawet biznesowych.
Eksploatacja i konserwacja stołu ogrodowego
Drewniane meble ogrodowe są bardziej wymagające od mebli wewnętrznych. Regularna konserwacja i właściwa eksploatacja mogą wydłuż okres użytkowania nawet o kilka lat. O czym pamiętać?
- impregnowanie mebli ogrodowych – meble ogrodowe są zabezpieczane już fabrycznie, ale warto przed pierwszym użyciem zastosować zalecany przez producenta preparat do impregnacji. Uchroni on mebel przed działaniem warunków atmosferycznych oraz np. plamami po napojach z letniego przyjęcia.
- usuwanie pleśni i grzybów – nawet po jednym sezonie w trudno dostępnych miejscach meble może się pojawić pleśń i grzyb, szczególnie w naszym klimacie, który jest umiarkowany. Aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się pleśni, trzeba regularnie oczyszczać miejsca podatne na wilgoć i wyraźnie zmienione (ciemniejszy kolor drewna). Można to zrobić przy użyciu np. wody pod ciśnieniem lub specjalnych preparatów grzybobójczych. Jeśli nie woda i chemia nie pomagają, powinniśmy użyć papieru ściernego i oczyścić zaatakowane miejsce do surowego drewna a następnie zabezpieczyć je rekomendowanym środkiem.
- przechowywanie mebli ogrodowych w zimie – nie jest zalecane przechowywanie mebli ogrodowych z temperaturze znacząco wyższej od tej, która panuje na zewnątrz, to może powodować odkształcanie się mebli. Producenci polecają natomiast suche, dobrze wentylowane pomieszczenia o temperaturze zbliżonej do otoczenia np. garaż, altana, schowek w budynku gospodarczym. Nie powinno się również przykrywać mebli folią, bo może to sprzyjać rozwojowi pleśni i grzybów.
Meble ogrodowe wymagają nie tylko starannego doboru do warunków zewnętrznych, jakimi dysponujemy, ale też regularnej konserwacji, która zapewni długotrwałe użytkowanie. Nie szukajmy najtańszych i najprostszych, bo ostatecznie będziemy musieli niebawem kupować kolejne. Sprawdzone meble ogrodowe renomowanych producentów, przygotowane do całorocznego przetrzymywania na otwartym powietrzu, dadzą nam więcej satysfakcji i nie będą wymagały aż tylu zabiegów ochronnych.
Dzięki za świetne porady