Jak optymalnie urządzić przydomowy ogród?

0
1093
Od czego zacząć budowę przydomowego ogrodu
reklama

Urządzenie przydomowego ogrodu jest dla posiadaczy posesji bardzo ważnym przedsięwzięciem, dlatego należy podejść do tego tematu profesjonalnie. W zależności od wielkości działki można umieścić kilka stref, które będą odpowiadały konkretnym potrzebom oraz stanowiły ładną i funkcjonalną całość.

Od czego zacząć budowę przydomowego ogrodu?

Pierwszym i najważniejszym etapem jest zaprojektowanie zagospodarowania dostępnej przestrzeni. Można skorzystać z usług pracowni zajmującej się architekturą terenów zielonych, ale także zaprojektować swój ogród przy użyciu dostępnego w sieci oprogramowania. Wizualizacja projektu pozwala na obejrzenie końcowego efektu już po zagospodarowaniu całości, nasadzeniach roślin oraz rozmieszczeniu wszystkich elementów małej infrastruktury.

Sporządzenie szczegółowego planu pozwoli na uniknięcie błędów, które mogą być widoczne po upływie lat, kiedy posadzone rośliny osiągną duże rozmiary. Nieprawidłowo dobrane gatunki pod względem wielkości oraz tempa wzrostu mogą spowodować, że ogród nie będzie wyglądał tak, jak właściciel sobie założył.

Jakie strefy funkcjonalności powinny być uwzględnione w projekcie ogrodu?

Nawet dysponując niewielkim terenem przeznaczonym pod urządzenie ogrodu warto zaplanować kilka stref, dzięki którym będzie on estetyczny, funkcjonalny, a przede wszystkim pozwoli zarówno na pracę przy uprawie roślin, jak i na relaks oraz przyjemne spędzanie wolnego czasu.

Dobrze zaprojektowany ogród powinien posiadać strefę frontową, która będzie ładną wizytówką domu, strefy komunikacyjne, miejsce przeznaczone do aktywnego wypoczynku oraz relaksu, a także część gospodarczą. Tak urządzony ogród w pewnością spełni wszystkie oczekiwania i będzie cieszył domowników, którzy z niego korzystają.

Jak urządzić strefę frontową i części komunikacyjne?

Strefa frontowa, będąca pierwszym elementem, który wita domowników i gości powinna być dopasowana stylem do architektury domu. Bardzo ważne jest uwzględnienie podjazdu do drzwi frontowych, do garażu oraz estetycznie wykonanych ścieżek prowadzących do innych części ogrodu. Inspiracje, jak urządzić tę strefę są praktycznie nieograniczone, ale przede wszystkim trzeba brać pod uwagę możliwość bezpiecznego i łatwego dostępu osób oraz parkowania samochodów.

Wyznaczenie ścieżek, którymi można się przemieszczać po terenie ogrodu powinno być racjonalne i nie powinno być ich nadmiernie dużo. Bardzo dobrym pomysłem jest wyłożenie ich specjalnymi materiałami, takimi, jak płyty chodnikowe, dzięki temu nawet podczas opadów można z nich korzystać nie brudząc obuwia.

Na co zwrócić uwagę planując strefę relaksu oraz gospodarczą?

Strefa przeznaczona do wypoczynku powinna znajdować się w zacisznym miejscu, z dala od dróg komunikacyjnych i dojazdowych. Jej wyposażenie może stanowić mała infrastruktura: stół ogrodowy, huśtawka, kominek, trampolina i wiele innych elementów, które pozwolą na relaks oraz aktywne spędzanie czasu.

Część gospodarcza powinna znajdować się w miejscu jak najmniej widocznym, ponieważ tam będzie wyznaczone stanowisko pod uprawę warzyw oraz przechowywane narzędzia ogrodnicze.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię