Niezbędne w każdym budynku instalacje elektryczne

0
2655
Niezbędne w każdym budynku instalacje elektryczne
reklama

Korzystanie z energii elektrycznej w domu jest dziś czymś tak oczywistym, że zwykle nawet nie zastanawiamy się, skąd tak naprawdę mamy dostęp do prądu. W każdym budynku potrzebna jest odpowiednio wykonania instalacja elektryczna. Instalacje tego typu stanowią dość szeroki temat, bowiem istnieje kilka ich rodzajów. Muszą one być dopasowane do potrzeb użytkowników oraz przeznaczenia danego budynku.

Jaka instalacja elektryczna w domu?

Budowa nowego domu to proces, przy którym musimy zadbać o szereg kwestii. Wykonanie instalacji elektrycznej należy do zdecydowanie najważniejszych z nich. Instalację należy najpierw dokładnie zaprojektować. Jest to kluczowy element budowy domu, bowiem źle przygotowana i nieprzemyślana instalacja nie tylko nie będzie działała poprawnie, ale może nawet stworzyć zagrożenie dla osób korzystających z budynku.
Instalacja elektryczna w domu włączana jest do ogólnej sieci niskiego napięcia, której zadaniem jest dostarczanie prądu do odbiorców. Stanowi ona zespół przewodów połączonych z urządzeniami elektroinstalacyjnymi.

Elementy instalacji elektrycznych

Instalacje elektryczne składają się z szeregu elementów, które posiadają charakterystyczne dla siebie zadania. Podstawowy element to oczywiście obwody, które dostarczają prąd do konkretnych miejsc.

Swego rodzaju „mózgiem” i centrum każdej instalacji jest tablica rozdzielcza. To do niej podłączone są wszystkie obwody należące do instalacji domowej. Za jej pomocą można między innymi kontrolować napięcie w poszczególnych obwodach lub – w razie konieczności – całkowicie odłączyć prąd w domu. Z tego powodu bardzo istotne jest odpowiednie jej umiejscowienie, w takim miejscu, gdzie w każdym momencie mamy do niej łatwy dostęp. W nagłej sytuacji, na przykład podczas pożaru, musimy dostać się do niej błyskawicznie i odłączyć prąd w całym domu.

Oprócz tego warto myśleć przyszłościowo i z góry zdecydować się na nieco większą tablicę rozdzielczą, którą w razie potrzeby będziemy mogli rozbudować i uzupełnić. Rozbudowanie i modyfikowanie instalacji elektrycznej w domu może być niezbędne w różnych sytuacjach.
Elementem instalacji elektrycznej są również gniazdka. Ich rozmieszczenie trzeba dokładnie zaplanować już na etapie budowy domu, biorąc przy tym pod uwagę to, jakie urządzenia będą stały w konkretnych miejscach w wybranych pomieszczeniach. Większa ilość gniazdek zawsze oznacza dodatkową wygodę.

Instalacje w obiektach przemysłowych

Instalacja elektryczna w wielkim obiekcie przemysłowym musi znacznie różnić się od tej, z której korzystamy w zwykłych domach. W takich miejscach użytkownicy mają przede wszystkim znacznie większe wymagania. Zwykła instalacja elektryczna mogłaby nie poradzić sobie z wielkim obciążeniem wynikającym z podłączania do niej wielu maszyn przemysłowych.

Również w tym przypadku konieczne jest dokładne rozplanowanie całej instalacji oraz umieszczenia jej poszczególnych elementów. Nieprawidłowe wykonanie instalacji w takim obiekcie może stanowić ogromne zagrożenie zarówno dla samych maszyn jak i pracowników. Nie jest to zatem rzecz, przy której można pozwolić sobie na lekceważące podejście.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię