Ogrzewanie a aranżacja domu

0
1345
Ogrzewanie a aranżacja domu
reklama

Nowoczesne technologie grzewcze potrafią same kontrolować zużycie energii i automatycznie dostosowywać się do obowiązujących taryf. Poza działaniami pozwalającymi znacząco ograniczyć wydatki, ważna jest również ich współpraca z grzejnikami umieszczonymi w domu. A należy pamiętać, że wybór odpowiedniego rozwiązania grzewczego znacząco wpływa na wygląd naszego domu.

Nowoczesne ogrzewanie a aranżacja wnętrz

Grzejniki tradycyjne, które umieszcza się na ścianach, są mniej lub bardziej widoczne, i siłą rzeczy stanowią istotny element wystroju wnętrza. Można próbować je ukryć, stosując np. równego rodzaju zabudowy albo wręcz przeciwnie wyeksponować je, wybierając nowoczesne grzejniki dekoracyjne.

Grzejniki płaszczyznowe, stosowane m.in. przy ogrzewaniu podłogowym, to niewidoczne rozwiązanie, które daje znacznie szersze pole do aranżacji domowej przestrzeni. Szersze, ale też w pewnym sensie ograniczone. Przy ogrzewaniu podłogowym posadzka powinna dobrze przewodzić ciepło, a do tego najlepiej nadają się płytki ceramiczne lub kamienne. Można zastosować panele, niezbyt gruby parkiet czy cienkie wykładziny, które ograniczą co prawda ruch ciepła, ale przy zastosowaniu podwyższonej izolacyjności, która powinna być wzięta pod uwagę przy projektowaniu ogrzewania i fachowym ułożeniu, całość powinna działać naprawdę dobrze.

Należy pamiętać również, że przy „podłogówkach” najlepiej zrezygnować z grubych dywanów oraz wykładzin, a także zastawiania znacznej części podłogi meblami bez nóżek. Tego typu rozwiązania stanowią barierę, utrudniającą przekazywanie ciepłą, co w konsekwencji może prowadzić do niedogrzania pokoi.

Jeśli zależy nam na ogrzewaniu płaszczyznowym, a jednocześnie nie chcemy ograniczeń, co do aranżacji podłogowej przestrzeni, to rozwiązaniem może być ogrzewanie sufitowe lub ścienne. Przy czym ogrzewanie ścienne też mocno ogranicza swobodę przy zagospodarowywaniu przestrzeni mieszkalnej, dlatego że to przy ścianach zazwyczaj stoją meble, zawieszamy na nich półki, obrazy itp. Optymalnym rozwiązaniem jest, zatem ogrzewanie sufitowe.

Funkcjonalność ogrzewania

Przy wyborze grzejników, poza walorami estetyczni, warto wziąć pod uwagę ich funkcjonalność i specyfikację. Jeśli często wietrzymy mieszkanie to dobrym rozwiązaniem będą modele z termostatem, pozwalającym na utrzymanie optymalnej temperatury.

Natomiast w przypadku występowania problemów z alergią, dobrym rozwiązaniem będą urządzenia działające w technologii niskotemperaturowej, która zapobiega „przypalaniu się” kurzu. Także instalacja podłogowa niweluje unoszenie się drobinek kurzu, dlatego warto wziąć ją również pod uwagę. Na rynku mamy obecnie wiele rozwiązań, możemy więc dostosować je do swoich potrzeb – zdrowia, komfortu i finansów.

Wybór rodzaju ogrzewana najczęściej zależy od potrzeb związanych z aranżacją wnętrz oraz kwestii ekonomicznych – od kosztów eksploatacyjnych, ceny zakupu systemu grzewczego i jego montażu. Jednak wybór droższego modelu, może wiązać się z niższymi rachunkami przez cały okres użytkowania. Poza tym należy pamiętać, że ekologiczne rozwiązania to nie tylko ochrona środowiska, ale również naszego własnego zdrowia.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię