To się podoba – niestandardowe wykończenia

0
1089
Wykończenia domu
reklama

Dom nabiera niedościgłego charakteru, jak niewiasta opuszczająca podwoje Spa, dopiero po serii zabiegów pospolicie i trochę dwuznacznie nazywanych − wykończenia. Chcąc wprowadzić do pokoi oryginalne rozwiązania, popatrzmy na to, co się dzieje u ludzi pomysłowych.

Wyższy poziom recyklingu

Recykling − to maksymalny poziom odzysku surowców, przy minimalnych nakładach.
Kolejnym etapem rozwoju idei ekologicznych jest upcykling. Rzeczy nie są kierowane do demontażu i rozdrobnienia na czynniki pierwsze, tylko wykorzystane w całości otrzymują jeszcze jedną szansę zaistnienia na scenie życia.

Podczas dobierania zestawień materiałowych trzeba zachować wstrzemięźliwość i wyczucie. System kolaż nie jest jednoznaczny. Można przy tym przeszarżować z ilością materiałów odzyskiwanych. A wnętrze może wyglądać jak rupieciarnia pełna niepotrzebnych sprzętów.

Szklane i potłuczone butelki mogą posłużyć jako wypełniacz dla masy żywicznej i stworzyć zachwycający oryginalnością blat pokrywający meble kuchenne.
Ekologia tak, byle by nie popaść w groteskę i przesadę.

Kolejna odsłona celulozowego serialu

Wynalazek papieru w historii ludzkości ma doniosłe znaczenie. Choć dziś elektronika przyćmiła trochę jego blask. Nadrabia za to oryginalnością. Jako materiał ekologiczny ma ugruntowane miejsce w mainstream doktryny i jest przy tym łatwo dostępny.

Tapety papierowe można wykonać samodzielnie. I choć to zadanie, którego nie wykona się w jeden wieczór, efekt zostania autorem przewyższy wszystkie niedogodności.
Podobną implikację można osiągnąć, używając makulatury do wykończenia podłogi. Należy jednak dodać odrobinę nowoczesnej chemii, by produkt był trwały. Powierzchnię podłogi należy pokryć materiałami utwardzanymi.

Materiał znany od wieków

Beton jest materiałem, którego historia sięga kilku tysięcy lat. Zapomniany na wieki odrodził się w XIX dzięki anglikowi, który opatentował cement portlandzki.

Kojarzy nam się pospolicie i siermiężnie. Jednak nowoczesna technologia o nazwie beton architektoniczny zaprosiła mieszaninę cementu z kruszywem wprost z placu budowy na salony.

Beton nie jest już postrzegany jako budulec fundamentalny. Jest tworzywem nowoczesnym i zdobniczym, sprawdzającym się jako materiał na wykończenia. Lekko ascetyczny, tworzy charakter stylu industrialnego, zachwycając eksponowaną strukturą.

Kolejne zastosowanie nie jest ani nowe, ani zaskakujące. Beton na podłodze to przecież nic poruszającego. Niemniej beton szlifowany o lustrzanej nawierzchni jest już godny najwnikliwszej uwagi. Efekt lustrzanego szlifu na powierzchni utwardzonego betonu wydobywa ze struktury zaskakujące niuanse. Trudne do opisania. Dopiero wzrok może pomóc w rozwikłaniu zagadki powodzenia.

Drewno, kamienie i inne − materiały przyniesione ze spaceru

Szyszki i patyki plus wyobraźnia, mogą być przyczynkiem do powstania aranżacji i ciekawych ze względów stylistycznych i wygodnych w użyciu. Materiał z racji powszechnej dostępności nadaje się do niekończących się eksperymentów, z których być może wyłoni się kościana.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię