Masz już klucze do wymarzonego domu i co dalej?

0
1594
Masz już klucze do wymarzonego domu i co dalej
reklama

Przekazanie kluczy do nowego domu lub mieszkania nie oznacza, że można od razu w nim zamieszkać. Etap wykończeniowy jest wyjątkowo ważny, a błędy wynikające z braku wiedzy i doświadczenia w zakresie aranżacji wnętrz bywają naprawdę kosztowne. Sprawdźmy zatem, jak poradzić sobie z tym zadaniem, aby później nie żałować podjętych decyzji i zarazem cieszyć się pięknie urządzonymi wnętrzami.

Precyzyjne określenie budżetu

Pierwszą kwestią, która wymaga przemyślenia, jest oczywiście budżet. Trzeba przecież wiedzieć, na jaki wydatek można sobie pozwolić, mając na uwadze zarówno koszt materiałów, jak i robocizny. To od tego zależy standard wykończenia domu lub mieszkania. Można kupić panele podłogowe za 20-40 zł/m2, ale również deski drewniane za 200-300 zł/m2. Różnica w cenie jest więc spora, a dotyczy praktycznie każdego elementu wykończeniowego.

Warto też zastanowić się, czy korzystać z usług projektanta wnętrz. W wielu przypadkach ma to swoje uzasadnienie, szczególnie w pomieszczeniach funkcjonalnych, jak łazienka i kuchnia. O błędy aranżacyjne wyjątkowo łatwo i później trzeba się przez wiele lat męczyć z nieustawnym pomieszczeniem kuchennym bądź kompletnie niepraktycznymi rozwiązaniami w łazience. Oba te pomieszczenia okazują się tak naprawdę najtrudniejsze i zarazem najdroższe do urządzenia. Na pewno łatwiej (i taniej) wymienić szafę w przedpokoju czy przemalować ściany w salonie niż zmieniać meble kuchenne lub kuć płytki w łazience.

Zastanowienie się nad stylem i priorytetami

Przy mocno ograniczonym budżecie pozostaje aranżacja wnętrz na raty. Oczywiście pewne rzeczy trzeba zrobić. Podłogi i ściany muszą być wykończone wszędzie. Trudno byłoby też normalnie mieszkać bez zrobionej łazienki i kuchni. Te dwa pomieszczenia zdecydowanie powinny stanowić priorytet. O ile można przez jakiś czas spać na starym materacu i ubrania trzymać w pudełkach lub na desce do prasowania, to przygotowywanie posiłków dla całej rodziny na kuchence turystycznej rozłożonej na podłodze mocno zaniży radość z własnego mieszkania. Już o braku łazienki nawet nie ma co wspominać.

Konieczne jest też przemyślenie stylu aranżacji. Pomocne okazują się blogi i serwisy wnętrzarskie, a nawet ekspozycje w sklepach. Warto zrezygnować z prowizorek. Jeżeli robi się coś na krótki czas, to w rzeczywistości płaci się podwójnie. Korzystniej poczekać kilka miesięcy i uzbierać określoną kwotę na zakup np. szafy idealnie dopasowanej do charakteru wnętrza niż decydować się na inny model, bo w wyjątkowo okazyjnej cenie.

Kwestia opłacalności jest bardzo istotna. Każdy musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy lepsze są panele z najniższej półki cenowej, które już po roku nadają się do wymiany czy też trochę droższe, które posłużą w dobrym stanie znacznie dłużej. Innymi słowy, trzeba wiedzieć, na czym można oszczędzić. Przykładem są ściany. Białe farby kosztują mniej niż kolorowe, ale pomalowanie ścian na biało w niczym nie umniejszy estetyki pomieszczeń.

Kupowanie z głową

Niekoniecznie dobrym pomysłem będzie podjechanie wyłącznie do najbliższego sklepu. Często się zdarza, że te same płytki ceramiczne w innym miejscu kosztują znacznie mniej, ponieważ właśnie na nie jest promocja. Czasami zdarzają się wysokie rabaty przy zakupie na określoną kwotę albo montaż w cenie zakupu podłogi drewnianej. Warto zatem porównywać ceny, targować się i szukać promocji.

Pozostaje jeszcze jedna kwestia, czyli znalezienie naprawdę solidnej ekipy wykończeniowej, po której nie trzeba będzie robić poprawek. W wielu przypadkach okazuje się to najtrudniejszym zadaniem.

reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Wpisz swój komentarz!
Proszę podać swoje imię